MERMER ZİRVESİ

Adıyaman’da ‘ mermer ’ Zirvesi Yapılacak

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kimya, Metal ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Cevat Kır, TÜRKİYE ’nin madenlerinin yüzde 1.2 sini kullanabildiğini ve bunun çok düşük bir rakam olduğunu kaydetti.

MÜSİAD Kimya, Metal ve Maden Sektör Kurulu olarak ADIYAMAN’da ‘Sektörel Zirve’ adı altında bir çalışma başlattıklarını ve bu yönde bir çalıştay gerçekleştireceklerini ifade eden Cevat Kır, Adıyaman’ı sahip olduğu madenler konusunda Dünyada ve Türkiye’de yerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Dünyada devletlerin kendi madenlerini çıkarmadan müreffeh bir seviyeye çıkmasının mümkün olmadığını kaydeden Kır, “Dünyada Amerika madenlerinin yüzde 5’ini kullanıyor, Rusya yüzde 22’sini kullanıyor, Türkiye’ye ise 1.2’sini kullanıyor. Dünyada madenler konusunda en zengin yataklara sahip Türkiye’dir. Dünyanın bor yataklarının yüzde 70’i Türkiye’dedir. Toryum Türkiye’de mevcuttur. Mermer yatakları Elazığ ’dan başlayıp Adıyaman’a kadar uzanmaktadır ki, şu anda dünyada mermer ve krom ihtiyacı çok daha fazladır. Ama ne yazık ki madencilik noktasında istediğimiz verimi elde edemedik. Burada devletimizin de noksanları vardır. Çünkü madenciliğe ve madenlerimize ilgi alaka istenilen derecede değildir. Mermer yatakları çok önemli ve bunu bizde çok önemsiyoruz. Ama ne yazık ki mermer ülkemizde kütük olarak satılmakta. Biz bunu istemiyoruz. Bu bize bir katma değer getirmiyor, daha fazla gelir anlamına gelmiyor. Burada kütük mermerleri 50 ile 150 dolar arasında satıyoruz. Aynı mermeri işlenip tekrar ülkemize geldiğinde bin ile bin 500 dolar arasında para veriyoruz” dedi.

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin, çalıştayın çok önemli olduğunu ve 150 iş adamının Adıyaman’a geleceğini söyledi.

Dağtekin, “Biz artık memleketimizin madeniyle ilgili o saklı değerlerini, saklı olan imkanlarımızı nasıl gün yüzüne çıkarabilirizin tartışmasını hep birlikte yapacağız” dedi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>